top of page

Hana Škarková


Původně klavíristka, zakončila své středoškolské studium ve Velké Británii Čajkovského klavírním koncertem b moll. Se svými klavírními kompozicemi se stala finalistkou soutěže Orchard Performance Challenge ´97 na hudebním festivalu v Exeteru.

Její pěvecká dráha a úspěchy se vážou až ke studiu na JAMU u prof. Anny Barové (1997-2003). V roce 1999 se účastnila mezinárodního pěveckého kurzu v německém Beeskowě pod vedením prof. Hochschule der Künste Berlin, Jutty Schlegel. Stala se mnohonásobnou finalistkou a laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech (2000 – Cena Aarona Coplanda, 2002 – Cena Českého rozhlasu Praha, 2005 – Cena Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě). Stala se rovněž laureátkou mezinárodní pěvecké soutěže Hariclea Darclee v rumunské Braile, pořádané rumunskou sopranistkou Mariannou Nicolesco (2003). 

Pro Český rozhlas Praha, Brno i Plzeň natočila již několik rozhlasových nahrávek, z nichž jmenujme např. F.Emmert – Magnificat (2000), V.Kaprálová – Jablko s klína, Olivier Messiaen – Poèmes pour Mi, Hana Šrubařová – Nálady a smutky (2003), Jan Novák – Mimus Magicus, Bohuslav Martinů – Proroctví Izaiášovo (2006). Podílela se i na nahrávce pro dánský rozhlas skladatele Paula von Klenaua – Die Weise von Liebe und Tod des Cornets Christoph Rilke s dánských Odense Symfoniorkester a dirigentem Paulem Mannem (2006). 

Pravidelně vystupuje na domácích hudebních festivalech - Jihlavské dny hudby (2003), Velikonoční festival duchovní hudby (2004, 2006), Mezinárodní hudební festivalu Český Krumlov 2005, Smetanova Litomyšl (2006), Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského (2004, 2006), Hudba v zahradách a Zámku, Kroměříž (2006), Mezinárodní festival Emy Destinové (2006). Po boku Českého filharmonického sboru účinkuje i na mnohých zahraničních pódiích, např. ve francouzském Laval s Orchestre National des Pays de la Loire (2004), Salamanca, Španělsko (2005), Odense, Dánsko (2006).

V minulosti spolupracovala s mnohými českými hudebními tělesy jako např. Czech virtuosi, Pěvecký sbor Rastislav, Komorní filharmonie Vysočina, Čeští komorní sólisté, Komorní orchestr Bohuslava Martinů, Karlovarský symfonický orchestr, Sonata a tre, mužské vokální kvarteto Q VOX, Trio Bel canto, Komorní filharmonie Pardubice, Opera Diversa, Puella trio. 

Kromě koncertní činnosti působí také na divadelních pódiích v Liberci, Brně a Ostravě v inscenacích W.A.Mozarta – Kouzelná flétna, G. Pucciniho – Bohéma, A. Dvořák – Rusalka, Jakobín.

Široké hudební spektrum a smysl pro stylovost jí dovoluje prezentovat díla mnoha hudebních epoch a žánrů. Její doménou jsou klasicistní operní i kantátová díla lyricko-koloraturního charakteru (zejména díla W.A:Mozarta), ovšem do jejího repertoáru spadají i díla 20.století, např. Dmitrije Šostakoviče nebo Antona Weberna. K tradiční repertoárové zásobě patří samozřejmě i písňové cykly a komorní skladby. 

bottom of page